Adelaide Hills Individual Tournament

2017 Adelaide Hills Individual

Monday nights at 7pm

St Michael’s Lutheran Church on 6 Balhannah road, Hahndorf.

Blitz, 2 rounds per night

31st July

7th August

14th August

21st August

Sign up today by registering HERE

AND THAT WAS ANOTHER GREAT EVENT!

We are super proud that 52 students were playing in this event that we have now been running for the third year in a row.

It was great to see so many schools represented this year, not only during the championship, but also at the end with prize giving. Please find the final standings below.

Hope to see you all again next year!

Trophy Winners

Best Year 8: Michael Smallridge – Cornerstone College Mount Barker

Best Year 7: Angus Taylor – St Catherine’s Stirling

Best Year 6: George Bartley – Aldgate Primary

Best Year 5: Richard Fries – St Mark’s Lutheran Mount Barker

Best Year 4: Gabriel Cregan – St Francis de Sales College Mount Barker

Best Year 4: Rolie Wells – Scott Creek Primary Scott Creek

Best Year 2: Henry Main – St Michael’s Luther School Hahndorf

Best Girl Year 6-7: Taya Guerin – Nairne Primary Nairne

Best Girl 4-5: Phyrre Hockham – Uraidla Primary Uraidla

Best Girl 2-3: Sienna Bevan – Bridgewater Primary Bridewater

Most Improved Player: Oliver Fenton – Stirling East Primary Stirling

 

Adelaide Hills Individual Group 6,7,8 – Round 7

Pairings Round 7

No Name                 Result   Name              

 1 Bartley, George        1:0    Stankovic, Ognyen 
 2 Smallridge, Michael    1:0    Hemmings, Oscar   
 3 Taylor, Angus          1:0    Stevens, Luke     
 4 Smallridge, Damian     1:0    Moore, David      
 5 Guerin, Taya           1:0    May, Sebastian    
 6 Jones, Mardi           1:0    Harder, Blake     
 7 Birch, Christopher     1:0    Murray, Braedyn   
 8 Bennie, Finn           0:1    Steggles, TJ      
 9 Shepherdson, Teliah    0:1    Pollifrone, Austin
10 McGrath, Patrick       1:0    BYE               

Standings

Place Name                Feder Loc Score M-Buch. Buch. Progr.

  1   Bartley, George     SA    849 7        19.5  27.5   28.0
 2-3  Taylor, Angus       SA        5        20.0  25.0   17.5
      Smallridge, Michael SA    454 5        18.5  28.5   21.0
4-10  Stankovic, Ognyen   SA    944 4        23.0  33.0   15.5
      Jones, Mardi        SA    451 4        21.0  31.0   16.0
      McGrath, Patrick    SA    396 4        20.5  30.5   16.0
      Stevens, Luke       SA    299 4        20.5  29.5   20.0
      Smallridge, Damian  SA    798 4        18.0  26.0   16.0
      Harder, Blake       SA        4        17.5  23.5   18.0
      Guerin, Taya        SA        4        14.5  21.0   14.0
 11   Birch, Christopher  SA        3.5      18.0  26.0   14.5
12-14 Steggles, TJ        SA        3        16.0  21.5    9.0
      Hemmings, Oscar     SA        3        15.0  21.5   10.0
      Murray, Braedyn     SA        3        14.5  22.5   11.0
 15   Pollifrone, Austin  SA        2.5      13.5  18.0    5.5
16-18 May, Sebastian      SA        2        15.5  21.0   11.0
      Shepherdson, Teliah SA        2        15.5  20.5    9.0
      Bennie, Finn        SA        2        14.5  19.5    5.0
 19   Moore, David        SA        1        16.5  23.0    6.0

Cross Table

No  Name                Feder Rtg  1    2    3    4    5    6    7  

1.  Bartley, George     SA        16:W  9:W  5:W  3:W  2:W  6:W  4:W
2.  Smallridge, Damian  SA         9:L 16:W 10:W 15:W  1:L  4:L  8:W
3.  Smallridge, Michael SA         6:W  7:W 19:W  1:L  4:L  5:W 14:W
4.  Stankovic, Ognyen   SA        15:D 15:D  9:L 17:W  3:W  2:W  1:L
5.  Stevens, Luke       SA        14:W 13:W  1:L  9:W  6:W  3:L 15:L
6.  McGrath, Patrick    SA         3:L 17:W 12:W 19:W  5:L  1:L   :W
7.  Birch, Christopher  SA        17:W  3:L   :D   :W  9:L 19:L 16:W
8.  Moore, David        SA        19:L 11:W 15:L 16:L 10:L 18:L  2:L
9.  Jones, Mardi        SA         2:W  1:L  4:W  5:L  7:W 15:L 19:W
10. Shepherdson, Teliah SA        13:L 14:W  2:L 12:L  8:W 16:L 18:L
11. Bennie, Finn        SA        12:L  8:L 16:L 14:L 13:W   :W 17:L
12. Guerin, Taya        SA        11:W 19:L  6:L 10:W 15:L 17:W 13:W
13. May, Sebastian      SA        10:W  5:L 17:L 18:W 11:L 14:L 12:L
14. Hemmings, Oscar     SA         5:L 10:L 18:D 11:W   :D 13:W  3:L
15. Taylor, Angus       SA         4:D  4:D  8:W  2:L 12:W  9:W  5:W
16. Murray, Braedyn     SA         1:L  2:L 11:W  8:W 19:L 10:W  7:L
17. Steggles, TJ        SA         7:L  6:L 13:W  4:L 18:W 12:L 11:W
18. Pollifrone, Austin  SA          :L   :L 14:D 13:L 17:L  8:W 10:W
19. Harder, Blake       SA         8:W 12:W  3:L  6:L 16:W  7:W  9:L

Adelaide Hills Individual Group 4,5 – Round 7

Pairings Round 7

No Name              Result   Name                    

11 Michelsen, Ben      0:1    Fries, Richard          
12 Moore, Peter        0:1    Cregan, Gabriel         
13 Hockham, Phyre      1:0    Ingram, Haidyn          
14 Blanksby, Kaden     0:1    Moule-Hooworth, Harrison
15 Redin, Sebastian   .5:.5   Johansen, Nathan        
16 Strevens, April     0:1    Donoghue, Hayato        
17 May, Lucy           1:0    Crowe, Noah             
18 Hart, Sarah         1:0    Olsen, Daisy            
19 Girgis, Mina        1:0    Farmer, Felix           
20 Abrahams, Hayden   .5:.5   Brogo, Claudia          
21 Thom, Alexandra     1:0    Doyle, Nicholas         

Standings

Place Name                     Feder Rtg Loc Score M-Buch. Buch. Progr.

  1   Fries, Richard           SA            7        22.0  28.5   28.0
  2   Hockham, Phyre           SA            5.5      18.5  25.0   21.5
 3-6  Cregan, Gabriel          SA        484 5        21.5  30.5   22.0
      Michelsen, Ben           SA            5        20.0  29.5   21.0
      Donoghue, Hayato         SA            5        17.5  25.0   16.0
      Moule-Hooworth, Harrison SA            5        15.5  24.5   20.5
 7-9  Moore, Peter             SA            4        20.0  29.5   20.0
      Ingram, Haidyn           SA            4        19.5  27.5   20.0
      Abrahams, Hayden         SA            4        17.0  25.0   16.0
 10   Johansen, Nathan         SA            3.5      16.5  24.0   15.5
11-16 Strevens, April          SA            3        19.0  27.0   12.5
      Girgis, Mina             SA            3        16.5  21.5    9.0
      Blanksby, Kaden          SA            3        15.5  20.5   15.0
      Farmer, Felix            SA            3        14.5  20.5   10.0
      Crowe, Noah              SA            3        13.0  18.0   15.0
      Hart, Sarah              SA            3        12.0  15.0   10.0
17-20 Brogo, Claudia           SA            2.5      19.0  27.0    7.5
      May, Lucy                SA            2.5      19.0  24.5    6.5
      Redin, Sebastian         SA            2.5      18.5  26.5   12.5
      Thom, Alexandra          SA            2.5      15.0  20.0    6.5
 21   Doyle, Nicholas          SA            1        14.5  21.0    3.0
 22   Olsen, Daisy             SA            0        14.0  20.5    0.0

Cross Table

No  Name                     Feder Rtg  1    2    3    4    5    6    7  

1.  Abrahams, Hayden         SA        11:D  6:L 16:W  2:W 17:W  3:L 12:D
2.  Girgis, Mina             SA        13:L 19:W  7:L  1:L 13:L 21:W 15:W
3.  Donoghue, Hayato         SA         4:L 14:W 13:L 15:W  8:W  1:W 22:W
4.  Moule-Hooworth, Harrison SA         3:W  8:W 10:L 16:W 12:D 12:D 18:W
5.  Cregan, Gabriel          SA        14:W 13:W 20:W 11:L  7:W 10:L  6:W
6.  Moore, Peter             SA          :W  1:W 18:W 10:L 20:L  7:W  5:L
7.  Johansen, Nathan         SA        20:L 15:W  2:W 18:W  5:L  6:L  8:D
8.  Redin, Sebastian         SA        15:W  4:L  9:W 20:L  3:L 18:L  7:D
9.  Hart, Sarah              SA        22:D 18:L  8:L 21:W 14:D 15:L 19:W
10. Fries, Richard           SA        21:W   :W  4:W  6:W 11:W  5:W 13:W
11. Hockham, Phyre           SA         1:D 22:W 19:W  5:W 10:L 14:W 20:W
12. Brogo, Claudia           SA          :    :  17:D 17:D  4:D  4:D  1:D
13. Michelsen, Ben           SA         2:W  5:L  3:W 22:W  2:W 20:W 10:L
14. May, Lucy                SA         5:L  3:L 22:L 19:W  9:D 11:L 17:W
15. Farmer, Felix            SA         8:L  7:L 21:W  3:L 16:W  9:W  2:L
16. Thom, Alexandra          SA        17:D 20:L  1:L  4:L 15:L 19:W 21:W
17. Crowe, Noah              SA        16:D 21:W 12:D 12:D  1:L 22:D 14:L
18. Blanksby, Kaden          SA        19:W  9:W  6:L  7:L 22:L  8:W  4:L
19. Olsen, Daisy             SA        18:L  2:L 11:L 14:L 21:L 16:L  9:L
20. Ingram, Haidyn           SA         7:W 16:W  5:L  8:W  6:W 13:L 11:L
21. Doyle, Nicholas          SA        10:L 17:L 15:L  9:L 19:W  2:L 16:L
22. Strevens, April          SA         9:D 11:L 14:W 13:L 18:W 17:D  3:L

Adelaide Hills Individual Group 2,3 – Round 7

Pairings Round 7

No Name                     Result   Name          

22 Fenton, Oliver             1:0    Donoghue, Hiro
23 Cottrell, Daniel           0:1    Wells, Rolie  
24 Moule-Hooworth, Charlie    1:0    Bishop, Hamish
25 Bevan, Sienna              0:1    Kolus, Charlie
26 Guerin, Nathan             1:0    Peake, Daniel 
27 Main, Henry               .5:.5   BYE           

Standings

Place Name                    Feder Rtg Loc Score M-Buch. Buch. Progr.

 1-2  Wells, Rolie            SA        302 6        17.5  26.0   24.0
      Fenton, Oliver          SA            6        16.0  24.5   21.0
  3   Moule-Hooworth, Charlie SA            4.5      20.0  28.5   16.5
  4   Bishop, Hamish          SA            4        19.0  26.5   19.0
 5-6  Bevan, Sienna           SA            3.5      15.5  23.0   16.0
      Guerin, Nathan          SA            3.5      14.5  22.0   11.5
 7-9  Cottrell, Daniel        SA            3        19.5  28.0   15.0
      Donoghue, Hiro          SA            3        19.0  26.5   13.0
      Peake, Daniel           SA            3        16.5  24.0   13.5
 10   Main, Henry             SA            2.5      15.5  23.0   10.5
 11   Kolus, Charlie          SA            2        15.5  22.0    6.0

Cross Table

No  Name                    Feder Rtg  1    2    3    4    5    6    7  

1.  Moule-Hooworth, Charlie SA        10:W  2:L  6:W 11:L   :D   :W  8:W
2.  Wells, Rolie            SA         3:W  1:W  8:W 10:L 11:W  4:W  9:W
3.  Guerin, Nathan          SA         2:L  7:W  9:D  8:L  4:L  5:W  6:W
4.  Donoghue, Hiro          SA         8:L  5:W 11:L  7:W  3:W  2:L 10:L
5.  Main, Henry             SA        11:W  4:L 10:L  9:L  7:W  3:L   :D
6.  Peake, Daniel           SA         7:W 10:L  1:L   :W  9:D 11:D  3:L
7.  Kolus, Charlie          SA         6:L  3:L   :W  4:L  5:L  8:L 11:W
8.  Bishop, Hamish          SA         4:W  9:W  2:L  3:W 10:L  7:W  1:L
9.  Cottrell, Daniel        SA          :W  8:L  3:D  5:W  6:D 10:L  2:L
10. Fenton, Oliver          SA         1:L  6:W  5:W  2:W  8:W  9:W  4:W
11. Bevan, Sienna           SA         5:L   :W  4:W  1:W  2:L  6:D  7:L

Updated 06/10/2015

Best girl Group 1-3  Charlotte Daly

Best year 1  Neil Cregan

Best year 2 Charlie Moule-Hooworth

Best year 3 Eamon Durham

Best Group 1-3 Rollie Wells

Best girls group 4-5 Amelie Trenorden

Best year 4  Hayden Abrahams

Best year 5 Damian Smallridge

Best Group 4-5 George Bartley

Best girl group 6-7 Teliah Shepherdson

Best year 6 Patrick McGrath

Best year 7 William Ahrens

Best Group 6-7 Michael Smallridge

Most Improved Player Gabriel Cregan

 

Flyer 2015

Updated 20/08/2014

What an amazing Tournament! 56 Students are participated in the Hills Individual Championship! This is the largest turn out yet and caused a little bit of happy chaos.

On Monday night 18th August the Individual Adelaide Hills Chess Tournament came to a close. Students from year 1 to year 8 battled it out over 7 rounds at the St Michael’s Lutheran Church Hall in Hahndorf. With almost 60 students participating in this year’s event it was clearly a success. Over a dozen players walked away with amazing trophies, whilst all students received a certificate of participation. This is the third time the individual tournament was held and attracted students from Uraidla, Scott Creek, Mount Barker, Hahndorf, Stirling, Nairne and Littlehampton.

_DSC0079All winners were as followed:

Best Group 1                           Oscar Herrmann (Glenunga International School)

Runner up Group 1                 Michael Smallridge (Nairne Primary) Montessori)

Best girl Group 1                     Emma-Leigh Stevens (Nairne Primary)

Best Group 2                           George Bartley (Aldgate Primary)

Runner up Group 2                 Matthew Daly (Hills

Best girl Group 2                     Rebekah Hilton (St Michael’s Lutheran Primary)

Best Group 3                           Lorcan Wheeler (Kirinari)

Best girl Group 3                     Adelle (Nairne Primary)

Best year 1                              Charlie Moule-Hooworth (Aldgate Primary)

Best year 2                              Gabriel Cregan (St Francis de Sales College)

Best year 3                              Richard de Fries (St Mark’s Lutheran Primary)

Best year 4                              Damian Smallridge (Nairne Primary)

Best year 5                              Christopher Birch (Hills Montessori)

Best year 6                              Bradley Hilton (St Michael’s Lutheran Primary)

Best year 7                              Riley Karyiannis (Cornerstone College)

Best year 8                              Sven Hollebrandse (Mount Barker High)

With the tournament having come to a close it is back to the normal routine – with the weekly chess club meet at the cafeteria of the St Michael’s Lutheran Church in Hahndorf on Wednesday’s during school term between 4 – 5:30pm. In term 4 there will be a Blitz Day Tournament held on Saturday 15th November. A Blitz tournament is a fast and exciting way to play chess with only 5 minutes per player in over 10 rounds.  This tournament is open to all ages and more information can be found on www.chesslife.com.au

 

David Koetsier